Ομιλία του Hans Eideneier στο Colloquium του Τομέα ΜΝΕΣ / 14. 5. 2019

Την Τρίτη 14 Μαΐου 2019 ο ομότιμος καθηγητής Hans Eideneier μίλησε στο σεμινάριο του Τομέα ΜΝΕΣ, καλεσμένος από τις κατευθύνσεις ΝΕΦ και ΓΣΓ του Τομέα, με θέμα Ο ακροαματικός λόγος των Ελλήνων τότε και τώρα.

Σε αντίθεση με τον γραπτό λόγο, στον ακροαματικό λόγο οι καλλιτεχνικές επιδόσεις στην
ποίηση και στην πεζογραφία δεν προσλαμβάνονται μέσω των ματιών που βλέπουν, αλλά
μέσω των αφτιών που ακούν. Αυτό που στους δυτικούς πολιτισμούς της γραφής δεν
αναγνωρίζεται επαρκώς είναι ότι στον ελληνικό πολιτισμό από την εποχή του Ομήρου ως
περίπου το 1800 ο γραπτός λόγος σε σχέση με τον προφορικό ήταν υποβαθμισμένος, ενώ η παλαιά πλατωνική ενότητα των «λόγου, μέλους και ρυθμού» δεν έπαψε ποτέ να ισχύει, επειδή δεν ήταν δυνατό να φανταστεί κανείς άλλου είδους πρόσβαση στις καλλιτεχνικές μαρτυρίες του λόγου, αυτό που στα ελληνικά αποκαλείται «λογοτεχνία». Οι μαθητές στην όποια εκπαιδευτική αγωγή τους μάθαιναν πρωτίστως να μπορούν να ακούν προσεχτικά και να δέχονται δια της ακοής τα συνθεμένα με μέτρο ή ρυθμό κείμενα, προτού φτάσουν να τα μαθαίνουν από στήθους με την επαναλαμβανόμενη ακρόασή τους. Η ελληνική γλώσσα και ο ελληνικός πολιτισμός έχει επιβιώσει στην ίδια μορφή ως σήμερα, επειδή μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις ανθρώπινες ανάγκες πολύ καλλίτερα με τον τρόπο αυτόν από ότι θα μπορούσε να γίνει αυτό μέσω του γραπτού λόγου που εξαρτιόταν από την εκμάθηση της ανάγνωσης και της γραφής. Ακόμη και σήμερα οι Έλληνες που ζουν ανάμεσά μας στη Δύση μάς ενθουσιάζουν με τη ιδιαίτερη κλίση τους προς το ελληνικό τραγούδι και τον χορό, ενώ η σχέση τους με την γραπτή δραστηριότητα είναι μάλλον περιορισμένη.

Αφισέτα ομιλίας Hans Eideneier στο Colloquium του ΜΝΕΣ