Ομιλία της Άννας Κατσιγιάννη στο Colloquium του Τομέα ΜΝΕΣ / 5. 11. 2019

Την Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2019 η επίκουρη καθηγήτρια Συγκριτικής Φιλολογίας του
Πανεπιστημίου Πατρών Άννα Κατσιγιάννη μίλησε στο σεμινάριο του Τομέα ΜΝΕΣ, καλεσμένη από τις κατευθύνσεις ΝΕΦ και ΓΣΓ του Τομέα, με θέμα H μυθοποίηση της Ρωσίας και ο συγχρονισμός των τεχνών στο «Αμούρ-Αμούρ» του Ανδρέα Εμπειρίκου.

Η παρούσα εισήγηση εστιάζει στην πρόσληψη της Ρωσίας στο «Αμούρ-Αμούρ» του Ανδρέα Εμπειρίκου. Η ερμηνευτική προσέγγιση αφορά στις όψεις της Ρωσίας, αλλά και στις τεχνικές αναπαράστασης και λειτουργίας της μνήμης, λ.χ. στην αναπόληση της μητέρας Ρωσίας, με την κινηματογραφική τεχνική του flashback και της επιτυπωμένης φωτογραφίας, κ.ο.κ. Ο Εμπειρίκος συμπυκνώνει, στο ποιητικό τούτο δοκίμιο, όλες τις θεωρητικές αρχές και τη φιλοσοφία του υπερρεαλιστικού κινήματος. Επιχειρείται μια αποκωδικοποίηση της σημασιολογικής διάστασης των εικόνων του «Αμούρ-Αμούρ», στο οποίο αποτυπώνεται το φιλοσοφικό και κοσμολογικό σύστημα του Εμπειρίκου υπό το πρίσμα της ποιητικής του υπερρεραλισμού αλλά και της σύνδεσης της ποιητικής με την κινηματογραφική εικόνα. Η εισήγηση τεκμηριώνει αναλυτικά την άποψη του Αργυρίου για τους «αρχετυπικούς μύθους» στο έργο του (εν προκειμένω την έννοια της μητέρας Ρωσίας στις ποικίλες διαστάσεις της, βιογραφικές, ψυχαναλυτικές, καλλιτεχνικές), αλλά και την άποψή του «περί πρωτοποριακού αυτοσχεδιασμού», θέτει επομένως το ζήτημα της διακαλλιτεχνικότητας, της μείξης των τεχνών στο «Μανιφέστο του ελληνικού υπερρεαλισμού».

Αφισέτα ομιλίας Άννας Κατσιγιάννη στο Colloquium του ΜΝΕΣ