Ομιλία της Ευαγγελίας Αμοιρίδου στο Colloquium του Τομέα ΜΝΕΣ / 18. 2. 2019

Την Τρίτη 18 Φεβρουαρίου 2019 η Αναπληρώτρια καθηγήτρια της Γενικής Εκκλησιαστικής Ιστορίας στο τμ. Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. Ευαγγελία Αμοιρίδου μίλησε στο σεμινάριο του Τομέα ΜΝΕΣ, καλεσμένη από τις κατευθύνσεις ΝΕΦ και ΓΣΓ του Τομέα, με θέμα Nihil  parvum in litteris. Από μια λέξη σε μια ιστορία.

Στην έρευνα, και δη την ιστορική, η επάρκεια και η πληρότητα των πληροφοριών είναι, συνήθως, σπάνια. Ο ερευνητής συχνά χρειάζεται να βασανίσει εξαντλητικά τα φτωχά δεδομένα του, προκειμένου να εκμαιεύσει τυχόν διαφαινόμενη πληροφορία, την παραμικρή, έστω, ένδειξη. Ωστόσο, δεν είναι λίγες οι φορές που η συγκεκριμένη βάσανος από μία και μόνον λέξη μπορεί να οδηγήσει σε πλούτο πληροφοριών, να αποκαλύψει σημαντικά γεγονότα. Την διαδρομή αυτού του είδους, δηλαδή, την αναζήτηση των γεγονότων μέσω του πολυσήμαντου, του παράλληλου, του υπαινικτικού λέξεων, που όμως κατέληξαν στο ξεδίπλωμα απρόσμενων ιστορικών πληροφοριών θα επιχειρήσει να παρουσιάσει η εισήγηση, με την συνδρομή τριών δειγμάτων, διαφορετικής προέλευσης και χρονικού στίγματος: α) την περιγραφή του εορτασμού των Χριστουγέννων, που τελεί στην Μεθώνη η επίσημη αποστολή κατά την μετάβασή της στην Ιταλία, για την Σύνοδο της Φερράρας-Φλωρεντίας, β) μία αχραιοπρεπή επιστολιμαία παράκληση ιταλού επισκόπου προς καρδινάλιο, «περὶ χαλκογράφου εἰς φυλακὴν βεβλημένου», και γ) την χρήση βιβλικών παραθεμάτων σε ποιήματα του Άρη Αλεξάνδρου.

Αφισέτα ομιλίας Ευαγγελίας Αμοιρίδου στο Colloquium του ΜΝΕΣ