Ομιλία της Μαρίνα Ροδοσθένους στο Colloquium του Τομέα ΜΝΕΣ / 22. 10. 2019

Την Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2019 η αναπληρώτρια καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας στο Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του πανεπιστημίου Λευκωσίας Μαρίνα Ροδοσθένους μίλησε στο σεμινάριο του Τομέα ΜΝΕΣ, καλεσμένη από τις κατευθύνσεις ΝΕΦ και ΓΣΓ του Τομέα, με θέμα To θέμα της «σγουραφιάς» στον Ερωτόκριτο

Έχει ήδη αποδειχθεί από την έρευνα η σύνδεση του Ερωτόκριτου με νεοπλατωνικές θεωρίες της εποχής ως προς την έλξη, τις αντιδράσεις, τη συμπεριφορά και γενικότερα τα συμπτώματα του έρωτα σε σχέση με τον ομώνυμο πρωταγωνιστή και την Αρετή. Η παρούσα εισήγηση θα εξετάσει το θέμα της ζωγραφιάς, όπως παρουσιάζεται κυρίως στο Πρώτο και στο Τρίτο Μέρος του Ερωτόκριτου. Αφού ανιχνευθούν τα βασικά μοτίβα που συνδέονται με το υπό εξέταση θέμα, θα αναλυθούν σε σχέση με τα νεοπλατωνικά τους συμφραζόμενα αλλά και σε σχέση με πραγματείες της Ιστορίας της Τέχνης της εποχής. Με ποιους, λοιπόν, όρους περιγράφει ο Κορνάρος τις ζωγραφιές που φτιάχνουν οι δύο νέοι, ο ένας για τον άλλο αντίστοιχα; Ποιο είδος ζωγραφιάς είναι ανώτερο: η τέχνη που προκύπτει από το αίμα της καρδιάς και έχει οργανική υπόσταση ή η συμβατική ζωγραφιά του εικαστικού; Σε ποιον βαθμό και με ποιον τρόπο η τέχνη μπορεί να ξεπεράσει τη φύση; Τι προκρίνεται σε μια ζωγραφιά: ο ρεαλισμός ή ο ιδεαλισμός; Ποιος ο ρόλος της αρετής και της μαστοριάς στη δημιουργία τέχνης; Μέσα από ενδελεχή κειμενοκεντρική μελέτη της μυθιστορίας του Κορνάρου, η οποία θα διαφωτίζεται από πραγματείες φιλοσοφίας, αισθητικής και τέχνης, θα δοθούν απαντήσεις στα πιο πάνω ερωτήματα. Παράλληλα, η μελέτη του θέματος της ζωγραφιάς θα συνεξετασθεί με ποικίλα διακείμενα τόσο από την ελληνόγλωσση λογοτεχνία (βλ. Κυπριακό Canzoniere και Ερωφίλη) όσο και από την ευρωπαϊκή λογοτεχνική παράδοση (βλ. Πετράρχης, Shakespeare), τα οποία θα δείξουν τη δημιουργική επεξεργασία του θέματος.

Αφισέτα ομιλίας Μαρίνας Ροδοσθένους στο Colloquium του ΜΝΕΣ