Εκδήλωση στη μνήμη του Λίνου Πολίτη (Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023)

06 / 12 / 2023

Ο Τομέας Νεοελληνικών και Συγκριτολογικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης οργανώνει εκδήλωση στη μνήμη του Λίνου Πολίτη με αφορμή τη συμπλήρωση 40 χρόνων από τον θάνατό του και τη δωρεά του αρχείου του στο Τμήμα Φιλολογίας, την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου, ώρα 6.00 μ.μ., στην Aίθουσα Τελετών της Παλιάς Φιλοσοφικής.

Τον Δεκέμβριο του 2022 συμπληρώθηκαν σαράντα χρόνια από τον θάνατο του ομότιμου καθηγητή και ακαδημαϊκού Λίνου Πολίτη (1906-1982), μιας από τις σημαντικές προσωπικότητες των νεοελληνικών σπουδών και της πνευματικής και πολιτισμικής ζωής κατά την μεταπολεμική περίοδο.

Για τη μορφή και το έργο του Λίνου Πολίτη θα μιλήσουν στις σύντομες παρεμβάσεις τους οι μαθητές και συνάδελφοί του Γιώργος Κεχαγιόγλου, Παναγιώτης Πίστας, Κατερίνα Τικτοπούλου, Γιώργος Φιορεντίνος, Bενετία Αποστολίδου, Αλέξης Πολίτης και τα παιδιά του Ειρήνη Μεϊτάνη και Νίκος Πολίτης. Την εκδήλωση θα χαιρετήσουν οι πρυτανικές αρχές του ΑΠΘ, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής κ. Κωνσταντίνος Μπίκος και η Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας κ. Ιωάννα Καραμάνου. Στη διάρκεια της εκδήλωσης θα προβληθεί απόσπασμα από την εκπομπή «Μονόγραμμα: Λίνος Πολίτης» του Γιώργου Σγουράκη, ευγενική παραχώρηση του σκηνοθέτη και της ΕΡΤ ΑΕ Αρχείο.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό.

Εκδήλωση μνήμης Λ. Πολίτη (πρόσκληση)

Κατεβάστε το PDF

Λυπούμαστε, δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση του εγγράφου PDF. Μπορείτε να δείτε το PDF εδώ: https://pmsnef.lit.auth.gr/site/wp-content/uploads/2023/12/prosklisiLPOLITIS.pdf

Εκδήλωση μνήμης Λ. Πολίτη (πρόσκληση)